Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Aktualności

Liczba gmin z funduszem sołeckim
Piątek, 22 Wrzesień 2017 | Przeczytany 825 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z zestawieniem (danymi) opracowanymi przez MSWiA  na podstawie informacji przekazanych przez poszczególnych wojewodów, zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 21 lutego 2014r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301 z późn. zm.) - etap planowania – realizacja funduszu  w następnym roku, a w latach (lata 2009 – 2012)  na podstawie informacji przekazanych przez Krajową Radę Regionalnych Izb.

FS dane

 

"Podróże z Panem Tadeuszem"
Wtorek, 19 Wrzesień 2017 | Przeczytany 839 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0091  DSC 0209

Tym razem seniorzy z gminy Kawęczyn i Rzgów, uczestnicy projektu „Rozsmakowani w kulturze” odwiedzili gościnne strony powiatu kościańskiego, podążając szlakiem „Podróże z Panem Tadeuszem”. Idea tego niecodziennego szlaku przygotowana została przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska w Pępowie w ramach przedsięwzięć finansowanych z funduszy Unii Europejskiej, jako sposób na aktywne odkrywanie historii, poznawanie literatury i tradycji regionu oraz niecodzienne wykorzystanie produktu turystycznego. Podstawą jego kreacji są miejsca, które rzeczywiście stanowiły cel podróży Adama Mickiewicza po Wielkopolsce w latach 1831/1832. Do miejsc tworzących kanon produktu zaliczyć należy 12 przystanków, niczym dwanaście ksiąg „Pana Tadeusza”, których atrakcyjność turystyczna i związki z Adamem Mickiewiczem stanowią ciekawą propozycję dla turysty.W kręgach znawców literatury uznany jest fakt, iż Adam Mickiewicz właśnie podczas pobytu w Wielkopolsce poznawał obyczaje szlachty polskiej, które inspirowały go i zostały przekute w literacką fikcję na łamach epopei wszechczasów „Pana Tadeusza”. Wielkopolska miała być jedynie krótkim przystankiem dla Adama Mickiewicza w drodze z Włoch do Królestwa Polskiego, gdzie trwało Powstanie Listopadowe, do którego poeta miał intencję się przyłączyć. Serdeczna gościna tutejszej szlachty  i trudności z przekroczeniem granicy skłoniły jednak poetę  do znacznie dłuższego pobytu (od sierpnia 1831 do marca 1832 roku). Był on źródłem licznych inspiracji i obserwacji, które pozostawiły ślady na kartach poematu „Pan Tadeusz”. Nie można kochać Polski, nie miłując jej obyczajów, krajobrazów, zapachów i smaków. Bo Polskę smakować można każdym kęsem, spijać jej różnorodność, karmić się jej historią. Mickiewicz w 1831 roku był spragniony polskości. Oderwany od rodzinnych korzeni, stron dzieciństwa, polskich krajobrazów. Oddalony od przyjaciół i krewnych w Wielkopolsce, sycił się Polonią, jak sierota odzyskanym domem rodzinnym. Podczas pobytu poety w Wielkopolsce powstała Reduta Ordona i prawdopodobnie dwa wiersze powstańcze: „Nocleg” i „Śmierć pułkownika” oraz ballada „Ucieczka”, może też pierwsza redakcja trzeciej części Dziadów?

Więcej…
  
Śpiewać każdy może......
Wtorek, 22 Sierpień 2017 | Przeczytany 850 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

DSC07800 DSC07792

O tym, przekonali się seniorzy z gminy Kawęczyn, którzy rozpoczęli cykl warsztatów wokalnych w ramach projektu „Rozsmakowani w kulturze” współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Zajęcia poprowadził Krystian Weber - instruktor muzyki i folkloru w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, od lat współpracujący z Konińskim Kameralnym Zespołem Akordeonowym. Uczestnicy przybyli na zajęcia z wielką obawą gdyż uważają, że śpiewanie nie jest ich mocną stroną. Szybko jednak udowodnili, że z wyzwaniami radzą sobie doskonale. Zachęceni i zmotywowani przez trenera seniorzy chętnie pokazali próbkę swego śpiewu. Początki były trudne lecz po kilku minutach stres i emocje opadły a pod remizą strażacką można było usłyszeć tekst i muzykę takich przebojów jak: „Hej sokoły”, „Głęboka studzienka” i inne. Instruktor z ogromną wyrozumiałością i otwartością współpracował z uczestnikami dzieląc się cennymi radami, wokalnym instruktażem. Życząc seniorom wytrwałości, większej odwagi czekamy z niecierpliwością na kolejną próbę wokalnych umiejętności. 

logo asos

  
Z kulturą mi po drodze...
Środa, 26 Lipiec 2017 | Przeczytany 902 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

DSC07409 DSC07385

21 lipca br. w wakacyjne, słoneczne popołudnie seniorzy wraz z pozostałymi mieszkańcami swojej kawęczyńskiej wspólnoty uczestniczyli w Kulturoznawczym Rajdzie Rowerowym „Z kulturą mi po drodze”. To kolejna atrakcja w ramach projektu dofinansowanego z Programu ASOS 2014-2020. Piętnastokilometrowa trasa rajdu biegła przez Tokary Pierwsze – Okręglice - Chocim – Żdżary. Mali i duzi uczestnicy wyruszyli z pod Szkoły Podstawowej w Tokarach Pierwszych, a pierwszy postój miał miejsce w Chocimiu przy XIX-wiecznym dworku. O jego historii opowiedziała i oprowadziła po jego zakatkach przewodniczka PTTK, Paulina Wożniak. Kolejną atrakcję w tym miejscu postoju zapewnił Zdzisław Kowalczyk, sołtys sołectwa Chocim zapraszając uczestników do zwiedzenia farmy rybek KOI, która jest największą w Europie tego typu hodowlą. Następnym punktem na trasie wyprawy, przy którym zatrzymali  się rowerzyści była kapliczka św. Wawrzyńca. Wysłuchano tu ciekawej legendy z nią związanej. Dalej trasa zaprowadziła uczestników do dworku w Żdżarach. Jego historię przybliżyła przewodniczka PTTK, Pani Agnieszka Sasiak. Wszystkim ciekawym opowieściom uważnie przysłuchiwały się najmłodsi uczestnicy, którzy mieli możliwość wykazania się zdobytą wiedzą o regionie podczas przygotowanego dla nich mini quizu. A było warto, bo organizatorzy zapewnili interesujące nagrody. Ostatni etap zakończył się w sołectwie Żdżary, tu właśnie dzięki pomocy i wsparciu sołtysa Pana Ryszarda Jaśkiewicza odbyła się część integracyjno-biesiadna przy ogromnym ognisku i smakowitych przekąskach, które pozwoliły zregenerować siły po tej pełnej atrakcji i wrażeń wyprawie. Rajd przebiegał w miłej  i pogodnej atmosferze. Jego organizatorami byli: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Urząd Gminy w Kawęczynie.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak udanej inicjatywy.

logo asos

  
Laureaci konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"
Czwartek, 13 Lipiec 2017 | Przeczytany 830 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

 prezentacja laureatów

Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją laureatów V edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa".

LAUREACI

 

stopka  2 krajowe

 

  
Finał V edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"
Czwartek, 13 Lipiec 2017 | Przeczytany 888 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 0269 DSC 0307 DSC 0291

Finał kolejnej edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” odbył się 9 lipca 2017 r. w Domu Pielgrzymka Arka w Licheniu, podczas corocznie organizowanej konferencji „Wiejska Polska”. Konkurs po raz piąty realizowany był przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. 

Witając gości Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS podsumował ostatnie lata funkcjonowania funduszu sołeckiego. Poinformował m.in, że obecnie korzysta z niego blisko 70 procent polskich gmin. 

- Fundusz sołecki jest pierwszym masowo realizowanym budżetem partycypacyjnym w Polsce, buduje umiejętność współpracy, kooperacji. Wywołuje również dyskusję i pokazuje sposób i kondycję zarządzania w gminie. W 2009 roku mieliśmy 1178 gmin realizujących fundusz, a obecnie mamy już ich 1510, będzie ona zatem realizowany w ponad 27 600 sołectwach. Łącznie na realizację inicjatyw sołeckich gminy przeznaczą w 2017 r. 445 mln zł. Te dane pokazują skalę i zarazem wskazują na naszą odpowiedzialność za to, żeby były umiejętnie pomnażane i przyczyniały się do budowania kapitału społecznego – mówił prezes. 

Następnie podsumowania kolejnej edycji konkursu dokonała tradycyjnie Przewodnicząca Komisji Konkursu Pani Arleta Jaśniewicz, która podkreślała, że inicjatywa ta daję szansę prezentacji przykładów inicjatyw i aktywności mieszkańców, którzy w sposób bezinteresowny podejmują się działań rozwijających aktywność lokalną, poprawiają wizerunek swoich wsi, rozbudowują poczucie własnej wartości i dumy z miejscowości w której mieszkają. Konkurs przyczynia się do poznania historii miejsca zamieszkania i regionu, tradycji ludowych, tradycji kulinarnych, a co najważniejsze pobudza mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w realizacji zadań na rzecz rozwoju swojej małej ojczyzny.

Więcej…
  
„25 lat pielgrzymowania sołtysów i środowisk wiejskich do Sanktuarium Matki Bolesnej w Licheniu”
Poniedziałek, 10 Lipiec 2017 | Przeczytany 763 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

DSC 0413 DSC 0349

Powitania uczestników nabożeństwa dokonał Ireneusz Niewiarowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. W swoim przemówieniu objął wspomnieniami wiele ważnych osób, wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla Ojczyzny, wsi i jej mieszkańców. Środowiska wiejskie swoje pielgrzymowanie rozpoczęły w 1993 roku przekształcając niewielką pielgrzymkę rolników za zgodą śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, z życzliwym przyjęciem ks. Kustosza Eugeniusza Makulskiego i z pomocą śp. ks. Infułata Antoniego Łassy. W dobrej atmosferze Lichenia narodziło się Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, w 1994 r. powstał Komitet Założycielski Stowarzyszenia, a w 1995 r. odbyła się I Walne i wybór jego władz. Równolegle rozwijała się pielgrzymka i struktury stowarzyszenia. 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 67

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy