Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Aktualności

„LETNICY” A FUNDUSZ SOŁECKI
Środa, 20 Styczeń 2016 | Przeczytany 677 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

Wśród mieszkańców sołectwa jest wiele osób zameldowanych na pobyt czasowy i są płatnikami podatków w związku z  posiadanymi działkami rekreacyjnymi. Czy mają oni prawo współdecydować o funduszu sołeckim? Co zrobić gdy przybędą na zebranie a zarówno sołtys jak i pozostali mieszkańcy nie mają pewności czy faktycznie oni wszyscy mają zameldowanie czasowe?

Z dniem 1 marca 2015 roku na mocy art.68  ustawy z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności (Dz. U. z 2015 r., poz. 388), zmianie uległy zapisy art. 3 ust.1 ustawy o funduszu sołeckim, ustalającego wzór według, którego oblicza się wysokość środków przypadających na dane sołectwo. Stosownie do postanowień art. 6 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności w rejestrze mieszkańców należy uwzględnić zarówno osoby zameldowane na pobyt stały jak i czasowy. Tym samym wzrasta ilość środków przypadających sołectwu w ramach funduszu sołeckiego o ile na jego terenie zameldowane są osoby na pobyt czasowy. Ustawa o funduszu sołeckim nie wskazuje, że osobami uprawnionymi do zgłoszenia wniosku zawierającego przedsięwzięcia do realizacji z funduszu sołeckiego  są tylko osoby posiadające zameldowanie stałe bądź czasowe na terenie danego sołectwa - ustawa wskazuje tylko że uprawnionymi są pełnoletni mieszkańcy (vide art. 5 ust. 2 ustawy o funduszu sołeckim).

Więcej…
 

WKŁAD DO INWESTYCJI GMINNEJ
Środa, 20 Styczeń 2016 | Przeczytany 592 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

Czy jest możliwość „dołożenia się” do inwestycji gminnej, mianowicie gmina będzie remontować drogę za ok. 150 tys. zł. Ta droga jest bardzo ważna, dla mieszkańców i chcieliby na nią przeznaczyć fundusz sołecki (chodzi o zmianę przedsięwzięcia na rok 2016 w trakcie roku). Czy jeśli gmina robi tam inwestycję to sołectwo może złożyć wniosek o dołożenie swoich pieniędzy do tej inwestycji? 

Zmianę przez sołectwo przedsięwzięć lub ich zakresu w trakcie roku budżetowego umożliwiają przepisy art. 7 ust. 1–4 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. 2014, poz. 301). Z przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy wynika, że może to nastąpić w nieprzekraczalnym terminie – do dnia 31 października roku budżetowego (czyli w tym przypadku – w 2016), jednak nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na rok budżetowy. Nowe przedsięwzięcie jest zadaniem własnym gminy, więc można zmienić pierwotnie uchwalone przedsięwzięcie właśnie na budowę tej drogi. Czy jednak przebiega ona przez teren danego sołectwa?

Więcej…
  
Na coś, a nie dla kogoś
Poniedziałek, 28 Grudnia 2015 | Przeczytany 559 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |
Wkładka listopadowa

Część sołtysów i rad sołeckich podchodzi do funduszu sołeckiego z założeniem wyniesionym jeszcze z czasów, gdy dysponowali tzw. odpisami sołeckimi.

Treść całego artykułu Tutaj

  

kss zb16

  
Poradnik radnego i sołtysa 2016
Sobota, 12 Grudnia 2015 | Przeczytany 1331 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

  
Mołdawianie w Krzykosach
Piątek, 11 Grudnia 2015 | Przeczytany 798 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

  
Czy zmieniać przedsięwzięcia jeśli wzrosną ceny?
Poniedziałek, 30 Listopad 2015 | Przeczytany 938 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie nadal nurtujących mnie wątpliwości dotyczących funduszu sołeckiego, mimo omówienia tego problemu na łamach pisma. Niedawno uchwaliliśmy rozdysponowanie funduszu sołeckiego na 2016 r., podając wycenę przedsięwzięć na podstawie informacji uzyskanych od przedstawicieli gminy lub konkretnych przedsiębiorstw. Wniosek nie został odrzucony przez wójta, a tym samym zostanie włączony do realizacji w planie budżetowym gminy. Proszę o wyraźną odpowiedź, czy w tej sytuacji, jeśli w przyszłym roku ceny na wykonanie zadań przekroczą te umieszczone we wniosku, co jest rzeczą prawie pewną, to gmina będzie zwolniona z realizacji przedsięwzięć i ma prawo na tym etapie, po upływie roku, uznać wniosek za niepoprawny? Czy jest ustalona wysokość kwoty przekroczenia zaplanowanych kosztów? Możemy dojść do absurdów, że 1 zł przy złej woli gminy będzie decydować o uruchamianiu procedury zmiany wniosku. Wydaje się logiczne, że jeśli wniosek jest przyjęty, to urzędnicy w terminie ustawowym powinni zapoznać się z całą treścią, w tym z uczciwą na stan obecny wyceną, i jeśli wójt go nie odrzucił, a rada gminy przyjęła przedsięwzięcia wraz z wyceną do realizacji, to klamka zapadła i nie można za rok robić rewolucji z tego powodu, że ceny idą w górę. Gdyby jednak było tak, że musi się wniosek poprawić, to uważam, że obecne przepisy są nielogiczne, niejasne i niekorzystne dla samorządów. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie, myślę, że zainteresowanych problemem jest wielu sołtysów – napisał w e-mailu do naszej redakcji sołtys Słowiński. 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 8 z 60

kultura l p

asos14 20

output 67

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

dp 2016

fs por2016

15 a 1

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy