Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Spotkania z lokalną kulturą „Z kulturą za Pan brat”, czyli międzygminna kulturalna wymiana artystyczna
Poniedziałek, 30 Październik 2017 | Przeczytany 735 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 

DSC 1304  3

Zaplanowane spotkania są częścią realizowanego projektu „Rozsmakowani w kulturze” współfinansowanego ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Mają one na celu stworzenie seniorom możliwości obcowania z kulturą, otwarcia się na świat, wsparcia w odnalezieniu dróg samorealizacji poprzez zapoznanie się dorobkiem/repertuarem artystycznym lokalnych artystów, twórców ludowych, miejscowych rękodzielników z  sąsiednich gmin, którzy aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym swojej małej ojczyzny.  

 

W pierwszej kolejności w  odwiedziny do seniorów z Kawęczyna wybrali się lokalni artyści z gminy Rzgów. Tu czekali na nich nie tylko uczestnicy projektu ale i pozostali, zainteresowani mieszkańcy kawęczyńskiej wspólnoty. Swój dorobek artystyczny zaprezentowała Pani Józefa Karmowska, Maria Czaja oraz  Teresa Ignaszczak. Panie  bardzo ciekawie opowiedziały o swoich zainteresowaniach, pasjach i pomysłach na aktywne spędzenie wolnego czasu. Zaprezentowały swój bogaty dorobek artystyczny tj.  obrazy malowane …. igłą, kwiaty wykonane z bibuły oraz dekoracje świąteczne dziergane na szydełku. Te małe „wielkie” dzieła wzbudziły ogromny zachwyt wśród uczestników spotkania, którzy chętnie wsłuchiwali się w przekazywane porady i cenny instruktaż.  Nie tracąc zapału i czasu chętnie próbowali swoich sił oraz umiejętności przy wykonywaniu tych artystycznych cudeniek.  Na zakończenie Pani Teresa Ignaszczak  zaprezentowała dorobek pisarski swojej najlepszej przyjaciółki, a jednocześnie rodowitej mieszkanki Sławska (obecnie mieszkającej w Koninie) pani Stanisławy Karmowskiej-Pinieckiej. Pani Teresa odczytała kilka utworów, min. wzruszający wiersz „Za ścianą” z tomiku „Rozdroża codzienności”, podkreślając tym samym bardzo klimatyczny nastrój spotkania.

Przyszedł również czas na gościnną wizytę lokalnych artystów, pasjonatów z gminy Kawęczyn  u seniorów w Rzgowie. Do  Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie – Filii w Sławsku przybyła dwuosobowa delegacja Paulina Woźniak z Marianowa-Kolonii, autorka cyklu artykułów „Wspomnień blask” oraz Sylwester Dzikowski ze sołectwa Stanisława, kolekcjoner, pasjonat historii. Seniorzy z terenu gminy Rzgów z dużą uwagą wysłuchali miłośników kawęczyńskiej ziemi. Paulina Woźniak opowiedziała o swojej rodzinnej miejscowości i podejmowanych działaniach na rzecz sołectwa; funkcjonowaniu Koła Gospodyń Wiejskich, którego jest członkiem; o swoim zamiłowaniu do historii regionu oraz turystyki. Głównym tematem jej wypowiedzi był jednak cykl artykułów pn. „Wspomnień blask”, publikowany od roku na łamach „Kawęczyniaka”. Paulina Woźniak mogła również pochwalić się prowadzonymi przez siebie stronami Marianowa-Kolonii na portalach: Facebook oraz „Nasza Wioska”, jak również publikacją „Mała architektura sakralna Gminy Kawęczyn. Krzyże i kapliczki przydrożne”, którą opracowała wraz z Janem Nowakiem – Wójtem Gminy Kawęczyn oraz Moniką Jatczak – pracownikiem Urzędu Gminy w Kawęczynie. Z kolei Sylwester Dzikowski opowiedział o swoich zainteresowaniach filatelistyką i numizmatyką, o kolekcjonowaniu przedmiotów zabytkowych takich jak: moździerze, dzwonki lampy naftowe, sakralne figurki z biskwitu, żelazka, młynki, naczynia, wagi, naczynia kamionkowe, galanteria z żeliwa, popielniczki kałamarze wizytowniki, wieszaki. Seniorzy mogli posłuchać o jego współpracy z Janem Orczykowskim, giełdach staroci, konserwacji i naprawie eksponatów, a także działalności społecznej. Sylwester Dzikowski opowiadał o sołectwie Stanisława, organizacji festynu „Imieniny wsi Stanisławy”, prowadzeniu strony internetowej swojej miejscowości, monografii wsi Stanisława, której jest autorem oraz o artykułach w Kąciku Historycznym „Kawęczyniaka”. Przypomnijmy w/w inicjatywa „Imieniny wsi Stanisławy” zyskała w 2006 r. tytuł laureata konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” w kategorii Najciekawsza inicjatywa sfinansowana ze środków funduszu sołeckiego. Ponadto reprezentanci gminy Kawęczyn wspólnie poruszyli temat tworzenia w gminie - „Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu”. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na herbatę oraz słodkości, przy których długo rozmawiano o historycznych zamiłowaniach, wymieniając się wiedzą oraz doświadczeniem.Na pamiątkę tej wizyty pani Paulina, przekazała na ręce dyrektor Doroty Eltman trzy publikacje książkowe „Mała architektura sakralna gminy Kawęczyn", monografia gminy Kawęczyn autorstwa ks. Henryka Witczaka i Historia Życia i (Nie)przemijania - czyli wspomnienia wydane przez LGD T.U.R., które wzbogaciły zbiory Rzgowskiej Biblioteki Publicznej.

asos logo ai-01

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy