Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
XI Kongres Gmin Wiejskich, czyli nic o nas bez nas
Poniedziałek, 27 Wrzesień 2010 | Przeczytany 2033 razy |
– Wprowadzenie funduszu sołeckiego było ogromną korzyścią dla polskiej wsi – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na XI Kongresie Gmin Wiejskich RP, który odbył się w dniach 20-21września w Warszawie. Na Kongres zjechało ponad 350 wójtów, burmistrzów i radnych z całego kraju, którzy wzięli

udział w dwóch debatach: finansowej oraz dotyczącej zmian legislacyjnych niezbędnych dla rozwoju obszarów wiejskich. 

– Warto się zastanowić, czy funduszu sołeckiego nie powinno się tak ukształtować, żeby stał się mechanizmem pobudzającym do budowy realnej wspólnoty mieszkańców, mechanizmem wciągania mieszkańców wsi w działania, które będą nas czyniły współodpowiedzialnymi i współdecydującymi – pytał prezydent. Uważał, że warto taki sposób myślenia o sprawach wspólnot lokalnych przenieść na gminy miejskie. Jednym z dobrych doświadczeń jest ordynacja większościowa. W gminach wiejskich wójtów i radnych wybiera się w okręgach jednomandatowych. Jest to mechanizm, w którym wybiera się człowieka, a nie tylko listy partyjne.
Zapowiedział powołanie forum środowisk wiejskich przy prezydencie RP, na którego czele stanie prof. Tomasz Borecki, były rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Mariusz Poznański, przewodniczący ZGW RP i wójt gminy Czerwonak, powiedział, że na wsi potrzebne są drogi i światłowody, bo bez nich gmina nie pozyska inwestorów, nowoczesnych miejsc pracy niezbędnych, aby młode, dobrze wykształcone pokolenie Polaków, chciało na niej pracować i spędzić swoje dorosłe życie. Zaapelował, aby samorządom gminnym rząd nie przekazywał kolejnych niedofinansowanych zadań. Gminy chcą realizować  powierzone zadania, ale tylko wtedy, gdy w ślad za nimi popłyną pieniądze.
– Jak gminy wiejskie mają realizować politykę prorodzinną rządu – dzieci do przedszkola, ogólnodostępne żłobki, rodziny zastępcze… Gmina musi mieć pieniądze na te wydatki! – apelował M. Poznański. – W gminach typowo rolniczych nie można podwyższać podatków, bo mieszkańców nie będzie stać na ich zapłacenie. Polityka przekazywania zadań bez pewności ich wykonania kruszy fundamenty demokracji, jakimi są polskie gminy.
Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku i wójt gminy Lubicz, przypomniał, że I Kongres Gmin Wiejskich RP został zwołany w 2000 roku, ponieważ wtedy zabrakło pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Obecnie ten problem nadal jest aktualny… Podkreślił, że prawo dotyczące finansowania i organizacji oświaty jest sprawnym narzędziem w ręku polskiego samorządu. Zaapelował o zmianę Karty Nauczyciela, która w dotychczasowej formie jest anachroniczna, nie służy ani dobrym nauczycielom ani polskiej edukacji. Chodzi o uproszczenie systemu wynagrodzeń nauczycieli i wprowadzenie mechanizmów skuteczniej motywujących do dobrej pracy, likwidację anachronicznych dodatków: wiejskiego i mieszkaniowego dla nauczycieli, a także dodatków wyrównawczych oraz przejęcia przez ZUS finansowania nauczycieli przebywających na urlopach dla podratowania zdrowia.
 Krzysztof Iwaniuk, wiceprzewodniczący ZGW RP i wójt gminy  Terespol, odniósł się do stanu finansów publicznych. Podkreślił, że samorządy mają 20 proc. zadłużenia w stosunku do swoich dochodów, a Skarb Państwa 220 proc.! Podkreślił, że z minionej koniunktury gospodarczej skorzystały w kraju głównie duże ośrodki miejskie. Poinformował, że dochody gmin rosną wolniej niż wydatki, a 70 gmin wiejskich w Polsce ma wyższe wydatki niż dochody. Zaproponował, żeby VAT od inwestycji samorządowych był redystrybuowany do samorządów, a także nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Grażyna Kaniewska

 

Fot. Renata Gilert-Gutt

  

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

laur18

asos14 20

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy