Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Uroczystości finałowe „Piękna Wieś Opolska 2012”
Środa, 19 Wrzesień 2012 | Przeczytany 1457 razy | Eksportuj do PDF |

W Kórnicy w gminie Krapkowice, miejscowości, która została laureatką tegorocznego konkursu „Piękna wieś opolska 2012” spotkali się tegoroczni zwycięscy i wyróżnieni.

Po mszy świętej odbytej w miejscowym kościele parafialnym barwny korowód przeszedł do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, gdzie odbywała się gala konkursu.
Ryszard Reszczyński, lider odnowy, a zarazem dyrektor Zespołu, witając gości, powiedział, że miejscowa społeczność tworzy nitki, na które składają się wiara, rzetelność, pracowitość. Na te nici można nanizać perły ludzkich postaw, ludzkiej aktywności. Jeśli są mocne, to naszyjnik się nie zerwie.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, wręczył lokalnym liderom dwa obrazy. Sołtys Kórnicy Ewald Tomala otrzymał malowidło przedstawiające kościół, Ryszard Reszczyński – szkołę. Starosta Maciej Sonik dowcipnie skomentował, iż sołtys dostał kościół, żeby się modlić, by wszystko dobrze poszło, a dyrektor Reszczyński szkołę, by uczyć jak to zrobić.
Zabierając głos marszałek województwa, Józef Sebesta, przypomniał, że w tym roku do konkursu „Piękna wieś opolska” przystąpiło 38 miejscowości. W sumie w piętnastu jego edycjach uczestniczyło 205 sołectw. Konkurs jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań opolskiej „Odnowy”. Jego laureaci otrzymują tytuł „Najpiękniejszej wsi” i są modelowymi wzorcami innowacyjnych działań rozwojowych, atrakcyjnym miejscem zamieszkania, inwestycji, pracy i współdziałania. Dzięki wsparciu samorządu województwa po piętnastu latach funkcjonowania regionalnego „Programu Odnowy Wsi” opolskie sołectwa rozwijają się szybciej, widać jakościową poprawę życia, wsie obierają specjalizacje tematyczne, współpracują z otoczeniem, stając się miejscem strategicznie ważnym dla gminy, wpływają na zrównoważony rozwój.
Ponieważ w kilku wystąpieniach lokalni liderzy odnowy podnosili kwestię fiskalizmu związanego z organizacją festynów i różnego rodzaju imprez wiejskich, do sprawy odniósł się wojewoda opolski Ryszard Wilczyński komentując, że problem ma rzeczywiście żenujący charakter i interweniował w tej sprawie u ministra Michała Boniego. Zaproponował, by rezolucję w tym duchu podpisali także marszałkowie na jednym z najbliższych swych konwentów. Wojewoda życzył laureatom konkursu, by ich wspólnoty zrobiły wszystko dla podtrzymania żywotności wsi i ich zdolności do kooperacji.
Laureaci konkursu odebrali czeki pieniężne i dyplomy.
Na koniec marszałek Józef Sebesta zaprosił zgromadzonych do Prószkowa, gdzie w drugiej połowie października planowane jest uroczyste podsumowanie piętnastolecia programu „Odnowy wsi w województwie opolskim”.


Źródło: http://www.odnowawsi.eu/serwis/index.php?id=30&;idd=568

 

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy