Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
Jakie wydatki są przeciwpożarowe?
Wtorek, 19 Kwiecień 2016 | Przeczytany 1275 razy | Eksportuj do PDF | Drukuj Drukuj |

 – Jakie wydatki z funduszu sołeckiego można sfinansować dla OSP, która zasięgiem swojego działania obejmuje obszar naszego sołectwa? Na zebraniu wiejskim w marcu sołtys powiedział, że fundusz można przeznaczyć tylko na zakup sprzętu przeciwpożarowego i gmina powinna go potem przekazać OSP, bo to nie będzie budziło zastrzeżeń jako zadanie z ochrony przeciwpożarowej. Doszło do kłótni, bo dwóch członków rady sołeckiej – strażaków mówiło, że zadanie to brzmi nie „zakup sprzętu”, ale „koszty wyposażenia OSP”, co według nich oznacza, że gmina nie musi sama sprzętu kupować. Tylko może przekazać określoną kwotę OSP na jego zakup. Mówili też, że można sfinansować więcej zadań, np. umundurowanie dla strażaków, ale więcej nie potrafili wymienić. Na spotkaniu był radny i pracownik samorządowy ds. kontaktów z sołectwami, ale oni też nie za bardzo wiedzieli jakie to mogą być zadania. Proszę o wyjaśnienie co możemy sfinansować dla OSP. Jeślibyśmy się zdecydowali np. na zakup  sprzętu dla OSP, to czy przekazać go jednostce czy użyczyć? Jak to zrobić, żeby Regionalna Izba Obrachunkowa nie uchyliła decyzji gminy ws. tych wydatków? – pyta członek rady sołeckiej sołectwa W. w gminie R. (prawdziwe dane – do wiad. redakcji).

 

Od redakcji: Wśród sołtysów powszechne jest raczej odwrotne przekonanie tj., że z funduszu sołeckiego można finansować wszystkie wydatki dla OSP. Tymczasem niekoniecznie tak musi być, bo nie wszystkie wydatki ponoszone przez OSP i nie wszystkie wydatki dla OSP, które sołectwo chciałoby wskazać do sfinansowania z funduszu sołeckiego we wniosku są zadaniami własnymi gminy. Zadaniami własnymi gminy, które można finansować z budżetu gminy (i tym samym z funduszu sołeckiego) są tylko przedsięwzięcia z zakresu ochrony przeciwpożarowej wymienione w art. 32 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r., Nr 179, poz. 1380; wraz z późniejszymi zmianami). Przepisy te są następujące:

 „2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1 (tj. z zastrzeżeniem, że szkolenie członków OSP, którzy bezpośrednio uczestniczą w działaniach ratowniczych prowadzi nieodpłatnie Państwowa Straż Pożarna – przyp. redakcji).

3. Gmina ma również obowiązek:

1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej;

2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej; ubezpieczenie może być imienne lub zbiorowe nieimienne;

3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28, ust. 6”.

Z zacytowanych przepisów wynika, że bez wątpienia zakup sprzętu przeciwpożarowego dla OSP służyć będzie działalności przeciwpożarowej jednostki, która przy tym będzie prowadzona również na terenie waszego sołectwa. Jak najbardziej więc wasze sołectwo będzie mogło wskazać we wniosku jako przedsięwzięcie: „wyposażenie OSP” w dany (konkretny) sprzęt przeciwpożarowy do sfinansowania z przypadającej wam kwoty funduszu sołeckiego na przyszły rok budżetowy. Uwaga! Musi to być jedno lub więcej przedsięwzięć, ale konkretnych. We wniosku zebrania wiejskiego wskazującego przeznaczenie środków funduszu sołeckiego przypadających sołectwu na dany rok budżetowy nie można bowiem postanowić ogólnie o przekazaniu jakiejkolwiek kwoty na nieokreślone przedsięwzięcie, choćby się napisało, że ma to być na zadanie z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Musi być wskazane konkretne przedsięwzięcie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, np. zakup sikawki dla OSP.

Wasz sołtys zapewne chciał się asekurować zawężając możliwości sfinansowania na rzecz OSP kosztów przedsięwzięć z zakresu ochrony przeciwpożarowej jedynie do sfinansowania wyposażenia OSP w sprzęt przeciwpożarowy. Ale nie miał racji. Z art. 32 ust. 2 i 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej wynika bowiem wprost, że „wyposażenie OSP” to nie jest jedyne zadanie własne gminy z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Należy do nich także utrzymanie jednostki, ponoszenie kosztów zapewnienia jej gotowości bojowej oraz wyszkolenia (poza szkoleniem członków, którzy bezpośrednio biorą udział w akcjach ratowniczych). Zadaniami własnymi gminy obejmującymi sprawy ochrony przeciwpożarowej są też: finansowanie umundurowania strażaków, ponoszenie kosztów ich ubezpieczenia (także młodzieżowej drużyny pożarniczej) i kosztów okresowych badań lekarskich.

Dla odpowiedzi zaś na pytanie o to, czy można przekazać OSP środki finansowe na zakup sprzętu, czy nie, i czy należy ten sprzęt zakupić a następnie przekazać OSP istotne znaczenie mają przepisy art. 32 ust. 3b. Wynika z nich, że w grę wchodzi nie tylko zakup sprzętu i przekazanie go OSP. Gmina może wybrać inny wariant, tj. może przekazać na rzecz OSP środki finansowe na sfinansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony przeciwpożarowej właśnie na podstawie art. 32 ust. 3b ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Wówczas OSP zakupuje sprzęt w imieniu własnym i rozlicza się z dotacji przed gminą.

W przypadku bezpośredniego dokonania zakupu sprzętu przez gminę kolejnym krokiem będzie zawarcie umowy przez gminę z OSP, która określi prawa OSP do tego sprzętu. Możliwości są następujące. Albo zostanie zawarta umowa przekazania przez gminę sprzętu na własność dla OSP w drodze darowizny z powołaniem się na art. art. 888–902 Kodeksu cywilnego. Albo gmina przekaże sprzęt OSP do nieodpłatnego korzystania w drodze umowy użyczenia. Wówczas podstawą zawarcia umowy użyczenia będzie art. art. 710–719 Kc.

Sprzęt przekazany przez gminę na własność OSP podlega ewidencji księgowej OSP. W przypadku zawarcia użyczenia to gmina ma obowiązek objęcia sprzętu ewidencją księgową oraz inwentaryzacją. Jeśli pozostaje na stanie OSP jako właściciela, księgowość OSP jest bardziej rozbudowana i czasochłonna, niż gdyby sprzęt będący własnością gminy pozostawał w użyczeniu OSP – wskazuje Wojciech Lachiewicz, ekspert  w dziedzinie finansów publicznych i funduszu sołeckiego. Zwraca on też uwagę, że według art. 32 ust. 2 u.o.o.p. to gmina pokrywa koszty wyposażenia OSP w sprzęt i również ona pokrywa koszty jego utrzymania w obu tych przypadkach. Dlatego prawo OSP do korzystania ze sprzętu jest zawsze prawem nieodpłatnym.

Joanna Iwanicka

 

Komentarze 

 
0 #3 Garland 2017-05-09 06:54
I think the admin of this site is genuinely working hard in support of his website, because here every material is quality based data.


My web site Ссылка на сайт: http://freemyurl.info
Cytuj
 
 
0 #2 Alejandro 2017-04-30 00:14
Hey would you mind letting me know which hosting company
you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good
hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!


my homepage Больше на сайте: http://free-gambling.info
Cytuj
 
 
0 #1 Ladonna 2017-04-14 09:16
I and my guys have been reading the great tricks from the website and so instantly I got an awful feeling I never expressed respect
to you for those strategies. Most of the women came for that
reason stimulated to see them and have now in truth been taking
pleasure in those things. I appreciate you for truly being very thoughtful and then for settling on some high-quality ideas
millions of individuals are really wanting to learn about.
My very own sincere regret for not expressing gratitude to you
earlier.

Here is my web page Посетить Вебсайт (geschenkefuerm aenner.info: http://geschenkefuermaenner.info/)
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

kultura l p

asos14 20

2017 11 01

malopolska3a

a laureaci 5 edycji

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy