Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW
1 2 3 4 5
GAZETA SOŁECKA

Wspólne przedsięwzięcie
Niedziela, 11 Styczeń 2015

Czy można łączyć fundusze z sołectw nie sąsiadujących ze sobą? Czy tylko z sąsiadującymi i trzeba wykazać w obu przypadkach wspólny interes, np. droga łącząca sołectwa, wspólny budynek OSP, plac zabaw itp.? Czy można poprawić źle wypełniony wniosek? W jakich przypadkach może być odrzucony definitywnie i nie przyjęty do realizacji. Z pozdrowieniem – Grzegorz Krajewski, sołtys sołectwa Laski.

Od redakcji: Nowa, obecnie obowiązująca ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim daje możliwość realizacji wspólnego przedsięwzięcia albo kilku przedsięwzięć przez dwa albo więcej sołectw w danej gminie. I nie muszą to być sołectwa sąsiadujące. Ustawa bowiem nie zawiera takiego wymogu, żeby te sołectwa graniczyły ze sobą.

Więcej…
 

Nieprzekraczalny termin
Poniedziałek, 22 Grudnia 2014

Zwracam się do Redakcji Gazety Sołeckiej o poradę prawną w sprawie, której nie mogę sam rozwiązać. W połowie roku 2014 dostaliśmy z Urzędu Gminy informację, że od 2015 zostaje nam przywrócony fundusz sołecki, obok kwoty jaka przysługiwała wsi, była informacja że do dnia 1 września 2014 r. należy przeprowadzić zebranie wiejskie, aby zadeklarować na co będą przeznaczone pieniądze z funduszu. Mój problem polega na tym, że planowałem przeprowadzić zebranie pod koniec sierpnia. Lecz w tym czasie zachorowałem i nie byłem w stanie zorganizować tego zebrania jak i dostarczyć do gminy protokołu. Kiedy po chorobie w październiku spotkałem się z wójtem gminy w tej sprawie okazało się, że fundusz został zabrany i nie ma możliwości cofnięcia tej decyzji. Jestem sołtysem od 24 lat i nie chciałbym, aby przez moją chorobę ucierpiała cała wieś. Zwracam się do redakcji o poradę prawną czy jest możliwość przywrócenia funduszu sołeckiego – jeśli tak co należy uczynić w tej sprawie. Sołtys sołectwa B., powiat płocki.

Więcej…
  
Wójtowie też odetchną
Piątek, 14 Listopad 2014

Na podstawie przepisów starej ustawy o funduszu sołeckim z dnia 20 lutego 2009 r. można było zmienić przedsięwzięcia wskazane we wniosku sołeckim do realizacji w roku następnym tylko w jednym jedynym przypadku tj. kiedy zebranie wiejskie uchwaliło drugi nowy wniosek i złożyło go wójtowi jeszcze przed dniem 30 września roku poprzedzającego rok realizacji. Poza tym trzeba było na nowo złożyć go wójtowie wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami a więc uchwałą zebrania, wnioskiem wskazującym przedsięwzięcia, ich uzasadnieniem, szacunkiem kosztów, protokołem z zebrania wiejskiego, listą obecności. Za uwzględnienie wniosku zebrania wiejskiego o zmianę przedsięwzięć w trakcie roku budżetowego groziły wójtowi sankcje przewidziane jak za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Bowiem to wójt jest odpowiedzialny za realizację budżetu, w tym wydatków z puli funduszu sołeckiego. 

Więcej…
  
Z talentem ku demokracji
Środa, 23 Lipiec 2014

Na alfabetycznie ułożonej liście tytułów mini-projektów zrealizowanych przez sołeckie zespoły ten tytuł – Z  talentem ku demokracji – zajmuje ostatnie miejsce. Być może oddaje on najlepiej to, co było jesienią 2013 roku jedynie założeniem projektu „Sołecka demokracja ze szwajcarską precyzją”. Projekt powiódł ku doskonaleniu demokracji 28 sołeckich zespołów z trzech województw: Małopolski, Podkarpacia i Wielkopolski. A talent? Tego z pewnością w sołectwach nie brakuje. Przejawił się nie tylko w poszukiwaniu pomysłów na uczestnictwo i współdziałanie w sołectwach, ale także podczas realizacji zaplanowanych zadań. Ale zacznijmy od początku…

Więcej…
  
Zmiana w planie, we wniosku, kupno gruntu
Czwartek, 12 Czerwiec 2014

– Zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: Czy za pieniądze z funduszu sołeckiego można przeprowadzić zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego? Czy za pieniądze z funduszu sołeckiego można zakupić grunt? Czy w tym roku będzie można wykonać zmianę funduszu – zadania na inny cel – dot. wniosków złożonych w 2013 roku? – napisała do naszej redakcji Ewa Adamek z gminy Władysławów.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 8

laur18

 puzle

wsk2

oww

oww

 

a2hm 2017ab

ws2015

lex2017

fs por2016

dp 2016

 

10 1 14

 

 kssnawss3a

oww

oww

Tytu strony

Ekspert Odpowiada

gazetas copy